29 sierpnia 2020

Proszę księdza, ile się należy?

Aktualności

Proszę księdza, ile się należy?

W naszej parafii nie posiadamy „cennika” za udzielane Sakramenty Święte ani za wydawane dokumenty w kancelarii parafialnej. Choć często jako Duszpasterze jesteśmy pytani: „Czy coś się należy”? „Ile to co będzie kosztować?” odpowiedź jest prosta (choć wydaje się zaskakująca): „Nie stać Cię…” – Jak to? Czy aż tak? Wierzymy bowiem, że łaski Bożej nie można wycenić podając jakąś kwotę – dary Boże są za darmo – z miłości Pana. Najlepszą ceną jaką możemy dać Bogu za jego dary jest nasza wierna obecność przy Nim – w modlitwie osobistej i wspólnotowej (niedzielna Eucharystia). Poddająć swe życie pod prowadzenie Jezusa jako jego uczeń/uczennica, chodzimy za Nim drogą, która wiedzie przez naszą codzienność. Tak wygląda w moim odczucuciu prawdziwa „zapłata” za dary Boże – innymi słowy: wdzięczność Bogu. Czy to jest łatwiejsze niż ofiarowanie 10 czy 20 funtów? Nie – nie jest. Łatwiejsze jest danie czegoś do koperty, a potem życie w fałszywym przekonaniu że spłaciłem dług u Boga zaciągnięty w czasie chrztu moich dzieci, bierzmowania, I Komunii itd Ale czy chcemy takiego Kościoła? Czy takiego Kościoła/Parafii chce Jezus? Czy nie wydaje się zatem, że przychodzi czas, abyśmy się obudzili ze snu i odkryli nasza odpowiedzialność za Kościół? O wiele trudniejsza jest zgoda na bycie uczniem Jezusa niż wrzucenie ofiary na tacę.

Ile zarabia ksiądz?

Finanse kościoła/parafii wydają się być tematem drażliwym. Być może tak się dzieje, gdy mamy coś na sumieniu – nie patrzymy wtedy w oczy rozmówcy albo temat kończymy ciszą. Czasami w pytaniu o finansowanie ksieży kryje się zwykła ludzka ciekawość, choć bywa i tak że wiedza ta jest potrzebna aby uspokoić swoje sumienie, że nie warto chodzić do Kościołą, w którym księża to kasta bogaczy (coś w tylu siedzącego kota na parapecie, który od czasu do czasu otworzy oko, aby upewnić się że pada i nie warto wychodzić).

Jak to jest u nas?

  • Taca I i Taca II po skończonej niedzieli liczone przez dwie osoby świeckie (najcześciej z Rady Parafialne) i przez nie wpłacane na konto. Każde licznie tacy, musi zostać podpisane i jest przechowywane. I tu pierwsze zdziwienie – ofiary z tacy nie lądują w tajmym sejfie proboszcza, po których ślad ginie.
  • Wynagrodzenie księży: Księża w Polskiej Misjii Katolickiej w Anglii i Walii otrzymują stałą pensję: wikariusz otrzymuje 660 a proboszcz 750 funtów. Kwoty te są pobierane z kont parafialnych, na które wpływają dotacje, z tac, wynajmu parkingu czy pomieszczeń (Przedszkole „Bunnies”, Easy Learnig, Grupy AA). Dodatkowo, ksiądz otrzymuje stypednium za odprawione intencję. W naszym przypadku – naszą (ks. Leszka i ks. Tomasza) wspólną decyzją było wyznaczenie sobie kwoty maksymalnie 300 funtów w ciągu miesiąca (10 funtów na dzień, niezależnie od ilości odprawionych intencji) Nadwyżki, które powstają, są przekazywane przez nas jedzenie.
  • To samo dotyczy datków, które otrzymuje nieraz jako podziękowanie za udzielenie Sakramentu Chrztu czy Małżenstwa. Nie zabieramy ich do własnych kieszeni lecz przekazujemy je na remonty na plebani. Podsumowując wychodzi miesięcznie: wikariusz 960 funtów, proboszcz 1050 funtów. Czy to dużo – czy mało? Myślę że wystarczająco, aby nie stac się niewolnikiem pieniędzy. Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od wielu polskich parafii, nie posiadamy kucharki, kancelistki cz gospodarza. Staramy się robić to wszystko sami – z różnym efektem (zwłaszcza kulinarnym). Oczywiście nie dalibyśmy rady, gdyby nie pomoc parafian, którzy często dzielą się z nami darami swoich stołów oraz oferują pomoc fizyczną. Jest ich bardzo wielu. Dziękujemy im za to z serca.

Odpowiedzialność za Kościół

Wielu naszym braciom i siostrom, w myśleniu o Kościele może udzielać się postawa konsumencka: przychodzę do kościoła jak do zakładu po konkretną usługę religijną. W istocie chodzi krótko o coś takiego: pojawiam się gdy potrzebuję i znikam gdy otrzymuje. Czujemy, że taka postawa nie rodzi Kościoła, lecz Go wykorzystuje dla siebie. Dotyczy to zarówno wiernych świeckich i księży – tu nie ma wyjątków.
Dojrzała wiara, charakteryzuje się odpowiedzialnością za Kościół (ten pisany przez duże „K”). Odpowiedzialność ta byłaby jednak zbyt abstrakcyjna aby mogła znaleźć w nas konkretne czyny (podobnie jak nie można kochać całej ludzkości – kocha się konkretnych ludzi). Miłość do Kościoła objawia się zatem w zaangażowaniu w życie Parafii. I tu możemy mówić już o konkretnych twarzach, potrzebach, wydarzeniach, spotkaniach itp. Nie chodzi o to być coś z tego „mieć”, ale o to by razem „być”. Być z Jezusem i dla Niego, stawiając Go w centrum: dźwigać własne krzyże, przyjmować siebie jako grzeszników, wspólnie słuchać Pana, przeżywać Liturgię. Nie o taki Kościół nam chodzi?

Twoje wsparcie

Panu Bogu nie zależy na pieniądzach – Jemu zależy na Tobie. Tego jesteśmy pewni. Nie opłacamy jednak rachunków za prąd, gaz, wodę, przeglądy, remonty, modernizacje tylko słowami „Bóg zapłać”. Poza swoją  „duchową” stroną – parafia jest jedną z instytucji użytku publicznego, która generuje koszty utrzymania i modernizacji. Wierzymy, że Pan, który otwiera nasze serca na łaskę otwiera je również na potrzeby  swojej wspólnoty: tzn. parafii. W tym duchu zachęcamy wszystkich do wsparcia materialnego poprzez przekazywanie dobrowolnych datków.

W ostatnim czasie:
– wyremontowaliśmy toalety wraz z modernizacją systemu wodno-grzewczego. Remont ten – pierwszy od 36 lat (od czasu budowy kościoła) kosztował naszą parafię kilkadziestą tysięcy funtów
– posadziliśmy krzewy wzdłuż ogrodzenia
– odnowienie i pomalowanie stalowych przęseł na ogrodzeniu
– na probostwie: zainstalowaliśmy boiler na ciepłą wodę, ocieplilśmy strych.

W najbliższym czasie czeka nas:
– remont pomieszczeń na I piętrze w kościele do spotkań grup parafianyh
– remont toalet na probostwie
– remont kancelarii oraz pokoju do indywidualnych rozmów z księdzem/spotkań z psychologiem

Ofiary można wpłacać na dwa sposoby:

– na konto bankowe parafii (Payee name: PCM Slough), wpisując w polu Reference: donation lub Gift Aid donation (dla płacących podatek). Żeby ofiara mogła być zakwalifikowana jako Gift Aid osoba wpłacająca powinna podać imię, nazwisko i adres.W związku z tym bardzo prosimy osoby które tego wcześniej nie zrobiły o podanie danych, najlepiej przez zapisanie się do parafii

– przez system PayPal – link poniżej