13 września 2020

Co to jest GIFT AID?

CO TO JEST „GIFT AID”?

Jest to akcja zachęcająca wszystkie osoby płacące podatek dochodowy, by wypełniły i podpisały Deklarację, która stwierdza, że wszystkie ofiary składane przez sygnatariusza na rzecz organizacji dobroczynnej (w naszym przypadku Polish Catholic Mission, którą tworzą wszystkie Lokalne Polskie Misje Katolickie w Anglii i Walii) powinny być traktowane jako ofiary “Gift Aid”. Na mocy tej Deklaracji, od 6 kwietnia 2008 parafia otrzymuje od Urzędu Podatkowego zwrot podatku zapłaconego przez ofiarodawcę w wysokości 25 pensów za każdego wpłaconego funta.

ABY OFIARA ZŁOŻONA NA PARAFIĘ MOGŁA BYĆ TRAKTOWANA JAKO “GIFT AID”, MUSZĄ BYĆ SPEŁNIONE TRZY WARUNKI:

1. Ofiarodawca musi uprzednio podpisać DEKLARACJĘ GIFT AID wprowadzoną przez Urząd Podatkowy 6.4.2000 r. Jest to deklaracja, która ma specjalnie zatwierdzony tekst. Jeżeli deklaracja podpisana po tym okresie jest jeszcze na starym formularzu, to w czasie kontroli fiskalnej, trzeba będzie zapłacić karę za niedopilnowanie wprowadzenia nowej formy. Wszystkie Deklaracje podpisane po roku 2000 nadal są ważne.
  2. Ofiarodawca płaci podatek w Wielkiej Brytani
  3. Zwrot podatku o który ubiega się parafia, nie przekracza podatku zapłaconego w danym roku przez ofiarodawcę.

KTO MOŻE PODPISAĆ FORMULARZ GIFT AID ?

Każda osoba, która otrzymuje jakikolwiek dochód (praca, emerytura, procent bankowy od oszczędności) od którego płaci brytyjski podatek dochodowy (UK Income Tax) może podpisać taką deklarację. Formularz “Gift Aid” mogą podpisać zarówno rezydenci UK, jak i osoby przebywające w Wielkiej Brytanii czasowo i płacące brytyjski podatek dochodowy.

Oprócz osób płacących podstawową (20%) lub wyższą stawkę podatkową (40%) do akcji “ Gift Aid” mogą się także włączyć osoby płacące niższą stawkę podatkową (10%) pod warunkiem, że podatek, który ofiarodawca zapłacił w danym roku jest większy niż zwrot podatku o który ubiega się parafia.