23 marca 2021

Błogosławieństwo potraw

W tym roku nie będzie poświęcenia „koszyczków wielkanocnych” jak to znaliśmy do tej pory.

Chcemy od tego roku wprowadzić do naszej Parafii nowy/nienowy zwyczaj, który mam nadzieję na stałe zagości w naszych domach
Zapraszamy wszystkich Parafian do odmówienia modlitwy błogosławieństwa potraw na stół wielkanocny w swoich domach, w gronie rodzinnym. Podobny obrzęd znamy z Wigilii Bożego Narodzenia. Zróbmy  teraz dokładnie tak samo: przygotujmy stół do posiłku, przeczytajmy Słowo Boże i odmówmy modlitwę błogosławieństwa. Można skorzystać z naszej propozycji:

OBRZED BŁOGOSŁAWEŃSTWA POTRAW WIELKANONCYH

Osoby, które chciałyby jednak „poświęcić koszyczek” zapraszamy do innych parafii (również angielskich), gdzie ten zwyczaj jest podtrzymywany w popularnej formie. W naszej Parafii będziemy zmierzać w innym kierunku: aby posiłek wielkanocny miał taką rangę jak posiłek bożonarodzeniowy (wigilia, 24-go grudnia) i charakteryzował się zbliżonym obrzędem błogosławieństwa. W ten sposób Wielka Sobota pozostanie w kościele dniem ciszy i zadumy nad śmiercią Jezusa a błogosławieństwo potraw wielkanocnych w naszych domach stanie się dodatkiem a nie głównym przesłaniem tych świąt.